‘இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி’ – பிரைம் வீடியோ இந்தியாவில் அதிகளவு பார்க்கப்பட்ட தமிழ் ஒரிஜினல் தொடர் எனும் சாதனையைப் படைத்திருக்கிறது

0

நந்தினி ஜே.எஸ் உருவாக்கத்தில், மேக் பிலீவ் புரொடக்ஷன்ஸ் பேனரின் கீழ், சுக்தேவ் லஹிரியால் தயாரிக்கப்பட்ட இந்த ஒரிஜினல் தமிழ் திரைப்படத்தில், சுனைனா, கண்ணா ரவி, மாலினி ஜீவரத்தினம், ஸ்ரீகிருஷ்ண தயாள் மற்றும் குமரவேல் ஆகியோருடன் இணைந்து. நவீன் சந்திரா ஒரு முக்கிய கதாபாத்திரத்தில் நடித்துள்ளார்

  இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி இந்தியா மற்றும், உலகம் முழுவதிலும் 240 நாடுகள் மற்றும் பிராந்தியங்களில் பிரைம் வீடியோவில் ஸ்ட்ரீமிங் செய்யப்பட்டிருக்கிறது.

மும்பை, இந்தியா- 2024, ஏப்ரல் 18 – இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி தொடர் அதன் உலகளாவிய பிரீமியரைத் தொடர்ந்து, பிரைம் வீடியோ இந்தியாவில் அதிகம் பார்க்கப்பட்ட தமிழ் ஒரிஜினல் தொடராக குறிபிடத்தக்க வகையிலான சாதனையை படைத்துள்ளது. மனதை ஆழ்ந்துபோகச் செய்யும் அதன் கதை சொல்லும் பாணி, பிரமாண்டமான காட்சியமைப்பு மற்றும் சிறந்த நடிப்பாற்றலை வெளிப்படுத்தும் இந்த, திகில் க்ரைம் டிராமாவாக உருவாகியிருக்கிறது. அனைத்தையும் சந்தேகக் கண்களோடு அணுகும் ஒரு காவல் துறை அதிகாரியான இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி நந்தன்- மர்மங்களால் சூழப்பட்ட சிக்கலான மற்றும் விசித்திரமான நிகழ்வுகள் குறித்த விசாரணையைத் தொடங்கும் போது, அவரது உறுதியான கருத்துக்களுக்கு எதிரான சவால்களை அவர் எதிர்கொள்ளும் வகையில், அழுத்தமாக கதையை விவரிக்கிறது.

இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி திகிலூட்டும் மர்மம் நிறைந்த…. மூளையைக் கசக்கும் இந்த வழக்கின் விசாரணையின் ஊடே பயணிக்கையில், குற்றத்தின் மர்ம முடிச்சுக்களை அவிழ்க்கும் முயற்சிகளை மேற்கொள்ளும் போதும்… தனது  ஆழ்மனதில் பீறிட்டு எழும் உணர்வுகளை கையாளும் போதும்…. இருநிலைகளிலுமே இன்ஸ்பெக்டர் ரவி அச்சமூட்டும் மாபெரும் தடைகளை எதிர்கொள்கிறார். அந்த அடர்ந்த வனத்தில் அடங்கியுள்ள மர்மங்களை வெளிக்கொண்டு வந்து, இந்த விவரிக்க இயலாத நிகழ்வுகளுக்கு பின்னால் இருக்கும் உண்மைகளை கண்டறியும் பொறுப்பு ரிஷிக்கு அளிக்கப்படுகிறது. இரண்டு உதவி காவல் ஆய்வாளர்களின் துணையோடு, இந்த மூவர் கூட்டணி… அவர்களின் தனிப்பட்ட வாழ்க்கையின் சவால்களை எதிர்கொண்டு பயணிப்பதுடன் மட்டுமல்லாமல்…. அவர்களின் மன உறுதிக்கும்,  செயல்திறனுக்கும் சவால் விடும் அமானுஷ்யமான சித்து விளையாட்டுக்களுக்கு எதிராகவும் போராடு கிறார்கள்.

இந்தத் தொடர் விமர்சகர்களிடமிருந்து அமோகமான வரவேற்பை பெற்றதோடு உலகம் முழுவதிலுமிருந்து பார்வையாளர்களின் ஏகோபித்த பாராட்டுகளையும் பெற்றுள்ளது. தண்டுவடத்தை சில்லிட்டு உறையச்செய்யும் இந்த மனக் கிளர்ச்சியூட்டும் அனுபவத்தால் ஈர்க்கப்பட்ட பார்வையாளர்கள்… அவர்களின் இருக்கையின் நுனியில் கட்டுண்டு கிடந்தனர். தமிழ்நாட்டின் உள்ளார்ந்த பகுதியில் அமைந்த ஒரு சிறிய கிராமத்து கதையாக, இதனை கச்சிதமாக பொருத்தி, மிக அற்புதமாக வடிவமைத்து வழங்கப்பட்டுள்ள இந்த தொடர், உலகளாவிய பார்வையாளர்களிடையேயிருந்து பல்வேறு கோணங்களில் சரியான விமர்சனங்களை பெற்றதுடன் பெருமளவிலான மக்களின் ஏகோபித்த அபிமானத்தையும், வரவேற்பையும் பெற்றது. இன்ஸ்பெக்டர் ரிஷி பிரைம் வீடியோவில் தமிழ், தெலுங்கு, கன்னடம், மலையாளம் மற்றும் இந்தி மொழிகளில் ஸ்ட்ரீமிங் செய்யப்படுகிறது. 
Inspector Rishi becomes the Most-Watched Tamil Original Series on Prime Video India
Created by Nandhini JS, and produced by Shukdev Lahiri under the banner of Make Believe Productions, the Tamil Original, stars Naveen Chandra in a pivotal role along with Sunainaa, Kanna Ravi, Malini Jeevarathnam, Srikrishna Dayal, and Kumaravel.

Inspector Rishi is available to stream on Prime Video in India and across 240 countries and territories worldwide

MUMBAI, India- April 18, 2024 – Following its worldwide premiere, Inspector Rishi has scripted a milestone by becoming the most watched Tamil Original series on Prime Video India. With its gripping narrative, larger-than-life visuals, and excellent performances, the horror crime drama showcases the gripping story of a skeptical police inspector, Rishi Nandan, whose steadfast convictions are challenged when he investigates a series of peculiar murders entwined with supernatural occurrences.

As Inspector Rishi navigates through this mind-bending case replete with horror and suspense, he confronts formidable obstacles, both in unraveling the mysteries shrouding the crime and grappling with his own inner turmoil. Rishi is tasked with the challenge of uncovering the secrets of the forest and finding out the truth behind these inexplicable events. With the help of two sub-inspectors, the trio not only navigates through challenges in their personal lives but also battles supernatural forces at play, which test their resolve and abilities to the limit.

The series received rave reviews from critics and immense appreciation from the viewers worldwide. The audiences were hooked to this exhilarating experience which sent chills down their spine and kept them at the edge of their seats. This well mounted, superbly crafted show makes all kinds of right noises amongst the global audience for having a story which is locally rooted set in a small village of Tamil Nadu but had a greater mass appeal. Inspector Rishi is streaming on Prime Video in Tamil, Telugu, Kannada, Malayalam and Hindi.

ABOUT PRIME VIDEO
Prime Video is a premium streaming service that offers Prime members a collection of award-winning Amazon Originals, thousands of movies and TV shows—all with the ease of finding what they love to watch in one place.

Prime Video is just one of the many benefits of a Prime membership, available for just ₹1499/ year.  Amazon Prime is designed to make your life better every single day as it provides the best of shopping, savings, and entertainment in one single membership. In India, members get Free Same-day/1-day  delivery on eligible items, access to exclusive deals, early access to shopping events, exclusive access to our global shopping event Prime Day; and unlimited access to award-winning movies & TV shows with Prime Video, unlimited access to more than 100 million songs, ad-free and millions of podcast episodes with Amazon Music, a free rotating selection of more than 3,000 books, magazines and comics with Prime Reading, access to monthly free-in game and benefits with Prime Gaming. Prime members can also earn unlimited 5% cashback on all purchases on Amazon.in using the Amazon Pay ICICI Bank credit card i.e., Co-Branded Credit Card (CBCC) as compared to 3% for customers without Prime membership. Go to www.amazon.in/prime  to learn more about Prime.

● Included with Prime Video: Thousands of acclaimed TV shows and movies across languages and geographies, including Indian films such as Shershaah, Soorarai Pottru, Sardar Udham, Bawaal, Gehraiyaan, Jai Bhim, Jalsa, Shakuntala Devi, Sherni, Narappa, Sarpatta Parambarai, Kuruthi, Joji, Malik, Pippa and #HOME, along with Indian-produced Amazon Original series like Indian Police Force, Farzi, The Family Man, Mirzapur, Dhootha, Jubilee, Dahaad, Made in Heaven, Panchayat, Jee Karda, Adhura, Four More Shots Please!, Mumbai Diaries, Suzhal – The Vortex, Sweet Kaaram Coffee, Modern Love, Paatal Lok, Bandish Bandits, Cinema Marte Dum Tak, AP Dhillon: First of a Kind, Rainbow Rishta, Wedding.con, Mission Start Ab and Amazon Original movies like Maja Ma, Ammu, Mast Mein Rehne Ka, among others. Also included are popular global Originals like Citadel, The Lord of The Rings: The Rings of Power, Reacher, Tom Clancy’s Jack Ryan, The Boys, Hunters, Fleabag, The Marvelous Mrs. Maisel, The Wheel of Time and many more, available for unlimited streaming as part of a Prime membership. Prime Video includes content across Hindi, Marathi, Gujarati, Tamil, Telugu, Kannada, Malayalam, Punjabi, and Bengali.
● Prime Video Mobile Edition: Consumers can also enjoy Prime Video’s exclusive content library with Prime Video Mobile Edition at ₹599 per year. This single-user, mobile-only annual video plan offers everyone access to high-quality entertainment exclusively on their mobile devices. Users can sign-up for this plan via the Prime Video app (on Android) or website.
● Instant Access: Prime Members can watch anywhere, anytime on the Prime Video app for smart TVs, mobile devices, Fire TV, Fire TV stick, Fire tablets, Apple TV, and multiple gaming devices. Prime Video is also available to consumers through Airtel and Vodafone pre-paid and post-paid subscription plans. In the Prime Video app, Prime members can download episodes on their mobile devices and tablets and watch anywhere offline at no additional cost.
● Enhanced experiences: Make the most of every viewing with 4K Ultra HD- and High Dynamic Range (HDR)-compatible content. Go behind the scenes of your favourite movies and TV shows with exclusive X-Ray access, powered by IMDb. Save it for later with select mobile downloads for offline viewing.
● Video Entertainment Marketplace: In addition to a Prime Video subscription, customers can also purchase add-on subscriptions to other streaming services, as well as, get rental access to movies on Prime Video.
● Prime Video Channels: Prime Video Channels offers friction-free and convenient access to a wide range of premium content from multiple video streaming services all available at a single destination – Prime Video website and apps. Prime Members can buy add-on subscriptions and enjoy a hassle-free entertainment experience, simplified discovery, frictionless payments, and more.
● Rent: Consumers can enjoy even more movies from new releases to classic favourites, available to rent – no Prime membership required. View titles available by visiting primevideo.com/store. The rental destination can be accessed via the STORE tab on primevideo.com and the Prime Video app on Android smart phones, smart-TVs, connected STBs, and Fire TV stick.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here